Czy przedsiębiorca wprowadzający na rynek krajowy oprawy kanałowe i ścienno-sufitowe podlega przepisom ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy oprawy oświetleniowe podlegają przepisom ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym - dalej u.z.s.e.e.?

Z definicji urządzenia wynika, że urządzeniem jest ten sprzęt, który posiada własną obudowę oraz gniazda i połączenia przeznaczone dla użytkowania końcowego. W związku z tym sprzęt, który nie posiada gniazd i połączeń przeznaczonych dla użytkownika końcowego, a posiada własną obudowę nie jest sprzętem w myśl u.z.s.e.e. Produkty, o których mowa, są częścią instalacji elektrycznej i nie są na etapie produkcji - wyposażone są w gniazda i połączenia przeznaczone dla użytkownika końcowego. Zgodnie z wytycznymi technicznymi dla klasyfikacji sprzętu oświetleniowego, zamieszczonych na stronach GIOŚ, wynika, że oprawy oświetleniowe podłączone na stałe do instalacji (np. żyrandole, kinkiety, plafony, oprawy zewnętrzne z czujnikiem ruchu) przeznaczone dla gospodarstw domowych nie podlegają przepisom u.z.s.e.e.

Czy przedsiębiorca wprowadzający na rynek krajowy oprawy kanałowe i ścienno-sufitowe (źródło światła – żarówka głównego szeregu), które mogą być zastosowane w gospodarstwie domowym i są na stałe podłączone do instalacji, będzie podlegał pod przepisom u.z.s.e.e.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX