Czy przedsiębiorca może magazynować odpady gruzu na nieutwardzonej powierzchni?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nieć Anna
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów betonu oraz gruzu betonowego i ceglanego z rozbiórek i remontów. Odpady będą magazynowane na placu, a następnie rozdrabiane w mobilnej kruszarce. W decyzji środowiskowej nałożono na przedsiębiorcę obowiązek wykonania szczelnego podłoża placów magazynowych. Podczas prowadzenia działalności przetwarzaniu będą poddawane odpady o kodach: 17 01 01, 17 01 02, 17 01 07, odpady inne niż niebezpieczne, które nie zwierają substancji niebezpiecznych.

Czy powinien mieć zastosowanie zapis, który nakłada na przedsiębiorcę obowiązek uszczelnienia terenu, co wiąże się z dużymi kosztami dla przedsiębiorcy?

Rozporządzenie Ministra Klimatu z 11.09.2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1742) - dalej r.w.m.o. mówi wyraźnie, że dla odpadów gruzu budowlanego, ceramiki i kruszyw nie ma obowiązku utwardzenia powierzchni, na której magazynowane będą odpady.

Czy w takiej sytuacji zapis w decyzji środowiskowej jest zasadny?

Czy mamy prawo odwołać się od tego zapisu w momencie, kiedy decyzja stała się ostateczna?

Czy przedsiębiorca może magazynować odpady gruzu na nieutwardzonej powierzchni?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX