Czy przedsiębiorca, który przetwarza odpady z grupy 17 01, powinien złożyć dodatkowo wniosek o zezwolenie na zbieranie odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 24 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przedsiębiorca, który przetwarza odpady z grupy 17 01, powinien złożyć dodatkowo wniosek o zezwolenie na zbieranie odpadów?

Przedsiębiorca złożył do urzędu wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów z grupy 17 01 (odpady betonu, gruz betonowy, gruz ceglany i zmieszane odpady z betonu i gruzu ceglanego). Z wniosku wynika, że odpady te będą magazynowane na pryzmach na terenie zakładu, a ich kruszenie będzie odbywało się 3 razy do roku po nagromadzeniu odpowiedniej ilości odpadów.

Czy można uznać, że magazynowanie w tym czasie odpadów do przetworzenia będzie zbieraniem, więc przedsiębiorca musi uzyskać też decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów?

Dodatkowo przedsiębiorca we wniosku określa proces przetwarzania jako proces R12 (odzysk). Po przetransportowaniu na teren zakładu odpady zostaną poddane procesowi odzysku - oczyszczeniu odpadów z pozostałości z rozbiórek (wskazał tutaj odpady z grupy 17 02 - drewno i tworzywa sztuczne, 17 04 mieszaniny metali i żelazo i stal oraz 17 05 gleba i ziemia). Wiadomo jest, że złom, ziemia i inny drobny materiał zostanie odseparowany od elementów betonowych w kruszarce wyposażonej w specjalny separator. Nie określono jednak jednoznacznie sposobu odzysku odpadów z grupy 17 02. Po separacji beton jest poddany przetworzeniu w kruszarce.

Czy taką separację odpadów możemy uznać jako proces R5 i wstępną segregację, a co za tym idzie podporządkować drewno i tworzywa sztuczne do grupy odpadów 19 12 (odpady z mechanicznej obróbki odpadów), a nie 17 02 (odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX