Czy przedsiębiorca, który prowadzi księgi rachunkowe, ale stosuje uproszczenia w rozliczaniu zakupu towarów, może przy ustalaniu rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne nie ujmować dochodu wynikającego z różnic remanentowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 8 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przedsiębiorca, który prowadzi księgi rachunkowe (pełną rachunkowość), ale stosuje uproszczenia w rozliczaniu zakupu towarów tak jak na PKPiR, czyli zakupy bieżące idą na bieżąco w koszty, a raz w roku robi remanent i koszty roczne koryguje o wielkość remanentu na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości, może przy ustalaniu rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r., w złożonej deklaracji rozliczeniowej do ZUS, nie ujmować dochodu wynikającego z różnic remanentowych, jak stanowi art. 36 ustawy z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw?

Dochód wskazany w PIT zawiera tą różnicę.

Czy takie działanie jest poprawne?

Czy przedsiębiorca błędnie uznał, że różnica ta nie powiększa podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Nadmieniam, że remanent został przeprowadzony na dzień 31.03.2022 r., a art. 36 wszedł w życie zgodnie z art. 37 ust. 2 w/w ustawy w dniu 13.04.2022 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX