Czy przedmiotem zabezpieczenia wierzytelności banku w formie zastawu rejestrowego może być kompletna z punktu widzenia techniczno- użytkowego instalacja technologiczna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bieżuński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przedmiotem zabezpieczenia wierzytelności banku w formie zastawu rejestrowego może być kompletna z punktu widzenia techniczno- użytkowego instalacja technologiczna z obiektami i urządzeniami jako częściami składowymi takiej instalacji, pojedyncze obiekty budowlane, tj. linia technologiczna doświetlania upraw szklarniowych na którą składają się: agregaty (silniki kogeneracyjne), kontenerowa stacja trafo z rozdzielniami, zbiornik buforowy, lampy doświetlające, kable przyłączeniowe?

Wątpliwości banku wynikają z faktu, że linia ta jest wyposażeniem zespołu szklarni, niektóre elementy tej linii (zbiornik buforowy) są powiązane na trwałe z gruntem, a szklarnie częściami składowymi nieruchomości gruntowej, zatem rozstrzygnięcia wymaga odpowiedź na pytanie czy jest to zbiór rzeczy stanowiących zorganizowaną całość chociażby jego skład był zmienny (pozycja katalogu rejestru zastawów B3) czy jest to część składowa nieruchomości gruntowej, na której posadowione są szklarnie wyposażone w tą linię. Według posiadanej przez bank wyceny rzeczoznawcy majątkowego linia ta stanowi kompletny samodzielny środek trwały dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności banku, zaś takie elementy jak silniki kogeneracyjne, szafy sterownicze, lampy doświetlające, kable zasilające te lampy, oraz kontenerowe stacje trafo z rozdzielniami, są demontowalne i zbywane na rynku i mogą być wymieniane na nowe. Poza tym jako podstawy prawne sporządzonej wyceny przytoczono min. ustawę o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX