Czy przedłużyć prawo do pobierania świadczeń na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r., mimo posiadania nowego orzeczenia, od którego wniesiono odwołanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Matka pobierała z Ośrodka świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawnego syna do września 2023 r.

Następnie dnia 05-12-2023 r. złożyła w Ośrodku wnioski o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku pielęgnacyjnego i świadczeń rodzinnych w związku z wydanym nowym orzeczeniem na syna. Jednakże orzeczenie to nie spełniało warunków do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż w pkt 7 widnieje adnotacja, iż dziecko nie wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki.

W związku z czym, matka złożyła oświadczenie, w którym wnosi o zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji, gdyż wnosi odwołanie od otrzymanego orzeczenia. Następnie dnia 23-02-2024 r. przedkłada pismo z Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, z którego wynika, że zawiesiła postępowania w sprawie wydania orzeczenie o niepełnosprawności, oraz wnosi o przedłużenie wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego i świadczeń rodzinnych do września 2024.

Czy możemy przedłużyć prawo do pobierania świadczeń na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, mimo faktu posiadania nowego orzeczenia, od którego wniosła odwołanie i zawiesiła postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX