Czy przedłużenie świadczenia na okres dłuższy niż 120 dni przysługuje jedynie na osobę niepełnosprawną i na każde małoletnie dziecko, z wyłączeniem małżonka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 17 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Obywatel Ukrainy posiada polskie orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty, gmina jest w takim wypadku uprawniona do przedłużenia okresu wypłaty świadczenia na okres dłuższy niż 120 dni.

§ 4 ust. 2 pkt 1 wskazanego rozporządzenia stanowi, że w ww. przypadku świadczenie przysługuje za osobę niepełnosprawną, za osobę sprawującą nad nią opiekę i za każde małoletnie dziecko tych osób. Wskazany obywatel Ukrainy mieszka razem ze swoją żoną (także obywatelką Ukrainy) oraz wspólnymi małoletnimi dziećmi, które są razem przez nich wychowywane.

Czy jeśli obywatel Ukrainy posiada lekki stopień niepełnosprawności, a żona się nim nie opiekuje, (czyli nie jest osobą sprawującą opiekę, ponieważ taka osoba nie jest potrzebna), to czy w takim przypadku, świadczenie przysługuje jedynie za osobę niepełnosprawną i za każde małoletnie dziecko tych osób (to jest z pominięciem jego żony, która nie sprawuje nad nim opieki)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX