Czy przed zmianą pozwolenia zintegrowanego wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszkiewicz Joanna
Odpowiedzi udzielono: 9 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma zajmująca się produkcją kół aluminiowych posiada dwa zakłady, w których centralna topialnia wyposażona jest w piece wannowo-gazowe do topienia sztab aluminiowych oraz do topienia wiórów. Każdy z zakładów posiada odrębne pozwolenie zintegrowane. W chwili obecnej w obu zakładach planowane jest wykorzystanie do 30% odpadów aluminium. Przyjmowane będą tylko odpowiednio przygotowane (pocięte, odtłuszczone itp.) felgi aluminiowe (zużyte, wybrakowane lub zalegające na starych magazynach). Materiał ten dostarczany będzie z rożnych stron świata. Obecnie zastosowana technologia nie ulegnie zmianie. Do przetopu tego wsadu aluminium zostaną wykorzystane istniejące piece. Nie zostanie w zakładach nic rozbudowane, przebudowane czy zamontowane.

Czy w tym przypadku przed zmianą pozwolenia zintegrowanego wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Jeśli tak, to jak zakwalifikować takie przedsięwzięcie w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1893)?

Nadmienić należy, iż na budowę jednego z zakładów w 2011 r. wydawana była decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, która nie przewidywała wykorzystania odpadów. Natomiast drugi zakład powstał przed 2005 r., a w 2007 r. wydawana była jedynie decyzja na rozbudowę jednej z hal obróbki cieplnej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX