Czy przed podjęciem się mycia kontenerów i naczep aut na przewożony żywy drób trzeba spełnić jakieś normy jakościowe co do tej wody - tu ścieku oczyszczonego wykorzystywanego do mycia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ubojnia drobiu posiada przyzakładową oczyszczalnię ścieków, do której trafiają ścieki z zakładu (m.in. ścieki z uboju i rozbioru drobiu, zakładowej stacji uzdatniania wody, mycia pomieszczeń). Po oczyszczeniu w zakładowej oczyszczalni ścieków, oczyszczone ścieki trafiają do pobliskiego rowu (zakład posiada stosowne pozwolenie wodnoprawne wydane w ramach posiadanego pozwolenia zintegrowanego). W celu oszczędności wody wykorzystywanej do mycia kontenerów na dostarczany żywy drób oraz naczep pojazdów, na których są one przewożone, planuje się wykorzystać oczyszczone ścieki w ten sposób, że będą one przepompowane z osadnika wtórnego oczyszczalni do zbiornika magazynowego, a stamtąd podawane na myjkę wysokociśnieniową i łączone ze środkiem myjącym. Powstające ścieki będą trafiały do przyzakładowej oczyszczalni ścieków.

Czy przepisy prawa dopuszczają taką możliwość?

Jeśli tak, to które konkretnie?

Czy w związku z podjęciem się takich czynności, należy zgłosić ten fakt do organu wydającego pozwolenie zintegrowane z informacją o zmianie z zapytaniem, czy zmiana jest istotna czy nie?

Czy taki sposób wykorzystania ścieków wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Czy taki sposób wykorzystania ścieków wymaga zmiany pozwolenia zintegrowanego?

Czy przed podjęciem się mycia kontenerów i naczep aut na przewożony żywy drób trzeba spełnić jakieś normy jakościowe co do tej wody - tu ścieku oczyszczonego wykorzystywanego do mycia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX