Czy przebudowa zakładu, na terenie zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zakładająca budowę: naziemnego zbiornika ppoż. oraz muru ppoż. z fundamentem w sąsiedztwie magazynu wymaga decyzji środowiskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszkiewicz Joanna
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2023 r.

PYTANIE

Czy przebudowa zakładu, na terenie zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (przetwarzanie odpadów w ilości >10 ton na dobę, zakład o powierzchni > 1 ha), zakładająca budowę: naziemnego zbiornika ppoż. (o powierzchni ok. 130 m2) oraz muru ppoż. z fundamentem w sąsiedztwie magazynu (o powierzchni ok. 60 m2) wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Konieczność budowy wynika z wymogów operatu ppoż. opracowanego na podstawie przepisów zmienionej ustawy o odpadach z lipca 2018 r., pośrednio przebudowa spowodowana jest więc zmianami prawnymi, jednak stanowi przebudowę, więc nie kwalifikuje się do przedsięwzięć wskazanych w § 3 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś.

Czy przedsięwzięcie może być zakwalifikowane:

(a) jako niepowiązane technologicznie z instalacją przetwarzania odpadów (zbiornik ppoż. i mur nie są częścią instalacji, są niezwiązane bezpośrednio z instalacją przetwarzania odpadów, co prawda są niezbędne do funkcjonowania, jednak tak samo jak zjazd z drogi czy przyłącze elektroenergetyczne - które przecież nie wymagają DŚU),

(b) do wyjątków, o których mowa w § 3 ust. 2 r.p.z.o.ś. (przebudowa zrealizowanego przedsięwzięcia (zabudowa przemysłowa > 1 ha, która nie osiąga progów określonych w § 3 ust. 1 r.p.z.o.ś. (konkretnie w § 3 ust. 1 pkt 54 r.p.z.o.ś.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX