Czy przebudowa progu piętrzącego na rzece poprzez wykonanie narzutu kamiennego w jego obrębie, będzie wymagała pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na cieku naturalnym znajduje się nieużytkowany próg piętrzący, który uniemożliwia migrację ryb. Zaplanowano wykonanie narzutu kamiennego w obrębie ww. progu w celu zapewnienia odpowiednich spadków w korycie cieku i tym samym umożliwienie rybom migracji. Narzut kamienny wykonany zostanie poprzez wysypanie do koryta rzeki odpowiedniej ilości kamienia ciężkiego przed progiem, na progu oraz za progiem. Opcjonalnie wykonane zostanie zabezpieczenie narzutu przed osuwaniem poprzez wykonanie gurtów betonowych na początku i końcu odcinka rzeki objętego wykonaniem narzutu kamiennego. Wg ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. powyższe będzie traktowane jako przebudowa urządzenia wodnego - progu polegająca na wykonaniu bystrotoku z narzutu kamiennego służącego jako przepławka dla ryb. Będzie to wymagało pozwolenia wodnoprawnego zgodnie z art. 389 pkt 6 pr. wod.

Jak wskazana inwestycja kształtuje się w świetle przepisów prawa budowlanego?

Czy przebudowa progu piętrzącego na rzece poprzez wykonanie narzutu kamiennego w jego obrębie, będzie wymagała pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia robót budowlanych w myśl przepisów ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud.?

Jeśli tak, to w oparciu o jaki przepis?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX