Czy przebudowa oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży wraz ze zmianą sposobu użytkowania będzie wymagała decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 12 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy częściowa przebudowa istniejącego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku będzie wymagała uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Szpital, którego oddział podlega przebudowie, nigdy nie uzyskał decyzji środowiskowej (nie była wymagana, kiedy powstawał). Aktualnie, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 57 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839) – dalej r.p.z.o.ś., zabudowa usługowa w tym szpitale wymaga uzyskania decyzji środowiskowej (obszar 3,4 ha na terenie Parku Krajobrazowego). Dodatkowo, zgodnie z § 3 ust. 2 pkt 2 r.p.z.o.ś., do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się również przedsięwzięcia "polegające na rozbudowie, przebudowie lub montażu realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia wymienionego w ust. 1, z wyłączeniem przypadków, w których ulegająca zmianie lub powstająca w wyniku rozbudowy, przebudowy lub montażu część realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia nie osiąga progów określonych w ust. 1, o ile zostały one określone; w przypadku gdy jest to druga lub kolejna rozbudowa, przebudowa lub montaż, sumowaniu podlegają parametry tej rozbudowy, przebudowy lub montażu z poprzednimi rozbudowami, przebudowami lub montażami, o ile nie zostały one objęte decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach".

Czy zatem słuszna jest interpretacja, że jeżeli planowana przebudowa obiektu mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko sama w sobie nie osiąga progu określonego w § 3 ust. 1 r.p.z.o.ś., przedsięwzięcie nie będzie kwalifikowane jako mogące znacząco oddziaływać na środowisko?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX