Czy przebudowa drogi dojazdowej do działki X w miejscowości może być użyta do postępowań w oparciu o przepisy specustawy drogowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji ZRID na "przebudowę drogi dojazdowej do działki X". We wniosku określił też klasę techniczną i kategorię drogi jako klasa D i kategoria droga gminna. We wszystkich załącznikach dołączonych do wniosku przewija się nazwa "przebudowa drogi dojazdowej do działki X w miejscowości".

Czy taka nazwa zadania może być użyta do postępowań w oparciu o przepisy ustawy z 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 176) - dalej u.z.r.i.d.?

Droga fizycznie ma 20 metrów długości i powstaje w wyniku podziału działek stanowiących grunty LS (skarb Państwa). Część działek przeznaczonych pod drogę przechodzi na rzecz burmistrza. Droga kończy się "ślepo" i de facto stanowi dojazd do jednaj działki będącej własnością gminy, ale jako użytek dalszy ciąg stanowi DR.

Czy organ winien wezwać burmistrza o wyjaśnienie, w jakim celu będzie powstawać ta droga?

Czy organ musi mieć dokładnie określone, w jakim celu służyć ma projektowana droga?

Inwestor zawnioskował o rygor natychmiastowej wykonalności, ale nie uzasadnił tego. Tut. organ stoi na stanowisku, że w takim przypadku, gdzie ewidentnie nie zachodzi potrzeba nadania rygoru natychmiastowej wykonalności (brak jakiegokolwiek interesu społecznego), po postu nie nadawać tego rygoru w decyzji.

Czy można to zrobić w decyzji ZRID, czy odrębnym postanowieniem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX