Czy projektant powinien zapewnić sprawdzenie projektu budynku mieszkalno-usługowego o kubaturze powyżej 1000 m3?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 20 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy projektant powinien zapewnić sprawdzenie projektu budynku mieszkalno-usługowego o kubaturze powyżej 1000 m3, w którym część usługowa stanowi mniej niż 30% powierzchni użytkowej budynku?

Inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-usługowego, 3 kondygnacyjnego, o wym. zewnętrznych ok. 9x16 m, wysokość 9 m i kubaturze ok. 1500 m3. Budynek składa się z powierzchni usługowej zlokalizowanej na parterze i dwóch lokali mieszkalnych, po jednym na każdym z pozostałych kondygnacji. Część usługowa (sklep wielobranżowy z zapleczem) stanowi mniej niż 30% powierzchni całkowitej budynku, gdyż zajmuje niecałą powierzchnię parteru, pozostałą część tej kondygnacji stanowią: pomieszczenie gospodarcze, kotłownia i klatka schodowa służące pomieszczeniom mieszkalnym zlokalizowanym na dwóch pozostałych kondygnacjach.

Czy projektant powinien w tym przypadku na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. zapewnić sprawdzenie projektu architektoniczno-budowlanego pod względem zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności, czy może zawrzeć w projekcie informację, że na podstawie art. 20 ust. 3 pr. bud. obowiązek, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy projektów obiektów budowlanych o prostej konstrukcji, jak: budynki mieszkalne jednorodzinne, niewielkie obiekty gospodarcze, inwentarskie i składowe i tym samym odstąpić od zapewnienia sprawdzenia projektu?

Czy organ powinien wezwać do zapewnienia sprawdzenia projektu architektoniczno-budowlanego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX