Czy projektant może zaprojektować obiekt małej architektury w odległości mniejszej niż 10 m od linii rozgraniczających z drogą nie posiadającą statusu drogi publicznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 września 2022 r.
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2022 r.

PYTANIE

Gmina złożyła zgłoszenie na budowę obiektów małej architektury (placu zabaw) w miejscu publicznym - przy istniejącym budynku ośrodka kultury. Działka, na której zlokalizowane zostały projektowane obiekty, położona jest na terenie wsi, otoczona jest z dwóch stron istniejącą zabudową, zaś z dwóch stron ograniczona drogami. Obie drogi są drogami stanowiącymi własność gminy. Jedna z tych dróg jest drogą publiczną w rozumieniu ustawy z 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1376) – dalej u.d.p. Projektant zaprojektował jeden z obiektów małej architektury w odległości mniejszej niż 10 m od linii rozgraniczających z drogą nie posiadającą statusu drogi publicznej.

Czy wymóg określony w § 40 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t. wskazujący zachowanie 10 m odległości placu zabaw od linii rozgraniczających ulic ma w tym przypadku zastosowanie?

Definicja ulicy nie jest zawarta w § 3 r.w.t. Zawarta jest jedynie w u.d.p. Na terenach wiejskich, na terenie istniejącej zabudowy, żadne z dróg nie są nazywane ulicą, aczkolwiek spełniają jej funkcje.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX