Czy produkcję w toku należy obliczać jako całość kosztów poniesionych na niezakończonym (tzn. niezafakturowanym i nieodebranym przez inwestora) obiekcie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zarzycki Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy zakładem produkującym meble do projektów na indywidualne zamówienie danego hotelu. Nasza produkcja odbywa się w zarówno w zakładzie produkcyjnym w Polsce, jak i bezpośrednio na obiekcie, tj. w hotelu za granicą. Chciałabym zmienić wycenę produkcji w toku. Dotąd produkcja w toku była obliczana tylko dla produkcji odbywającej się w Kalwarii, jako saldo konta 501, tj. produkcji bezpośredniej. Wycena produkcji w toku następowała według materiałów bezpośrednich + narzuty (koszty zakupu) oraz robocizny bezpośredniej + narzuty (ZUS). Problem stanowią koszty robocizny, które często zawyżają wartość produkcji w toku na projekcie. Uproszczenie nie może być już stosowane: każdy z projektów trwa dłużej niż 3 miesiące.

Czy zatem obliczać produkcję w toku jako całość kosztów poniesionych na niezakończonym (tzn. niezafakturowanym i nieodebranym przez inwestora) obiekcie?

Według nowej procedury i tak koszty bezpośrednio produkcyjne (zarówno dot. wyrobów gotowych) jak i produkcja w toku będą wykazywane jako "produkty w toku", tj. w zmianie stanu produktów, aż do momentu zakończenia projektu i zaksięgowania przychodu. Koszty produkcji bezpośredniej są księgowane na koncie 501 oraz 503 w pełnym koszcie wytworzenia i one stanowią w całości zmianę stanu. Rozpoczęty projekt, obojętnie na którym etapie, do momentu faktury VAT końcowej jest traktowany jako produkcja w toku (wszystkie koszty rzeczywiste).

Czy zatem na koniec miesiąca wyodrębnić na koszt sprzedanych produktów => koszty pośrednie stałe, tj:

- amortyzacja maszyn i urządzeń oraz budynków produkcyjnych,

- remonty,

- ubezpieczenia,

- wynagrodzenia + ZUS i inne świadczenia pracowników nadzorujących produkcję (warsztat, dozór techniczny (mistrzowie), narzędziownia, sprzątaczki - czy wraz z nadgodzinami, nagrodami, godzinami nocnymi, chorobowymi, urlopami),

- ZFŚS (tj. naliczenie na cały rok / 12 miesięcy, a wyrównanie dopiero pod koniec danego roku),

- energia i woda (tylko wartość dystrybucji),

- stałe opłaty pozostałe koszty byłyby księgowane na koszt danego obiektu i traktowane jako produkcja w toku na danym obiekcie?

Czy jest możliwe takie rozwiązanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX