Czy procedura, w której inwestor najpierw występuje o pozwolenie na budowę budynków wraz z odcinkiem drogi, następnie dzieli działki pod drogę i zbywa gminie, jest poprawna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 2 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor posiada działkę prywatną, na której przewiduje budowę zespołu budynków. Inwestor ten zamierza wybudować na tej działce również drogą dojazdową do tych budynków. Wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony pod planowaną drogę dojazdową oznaczony jest symbolem KDD (droga publiczna klasy dojazdowej). Inwestor posiada umowę/porozumienie z gminą, z której wynika, iż inwestor prywatny wybuduje odcinek drogi na swoich działkach, zaś potem przekaże gminie (odpłatnie) wybudowaną drogę. W tym czasie inwestor dokona podziału działek pod tą drogę.

Czy procedura, w której inwestor najpierw występuje o pozwolenie na budowę budynków wraz z odcinkiem drogi na swoich działkach, następnie dzieli działki pod drogę i zbywa gminie, jest poprawna?

Inwestorowi zależy, aby objąć pozwoleniem obie inwestycje (budynki i drogę dojazdową) i uzyskać jedno pozwolenie na budowę i następnie przekazać drogę gminie, bowiem rozdzielanie inwestycji budowlanej oraz pod budowę drogi ZRID-em, musiałby zmusić burmistrza (późniejszego zarządcę drogi) do wystąpienia odrębnym wnioskiem w ramach ustawy z 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych - dalej u.z.r.i.d. i opracowaniu projektów drogowych wraz z podziałami, co znacznie wydłużyłoby postępowanie. A Burmistrz jako zarządca może zwlekać z złożeniem wniosku z procedurą ZRID, ze względu na inne czynności.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX