Czy procedując wniosek o nadanie tytułu rzeczoznawcy komisja kwalifikacyjna wszelkie wątpliwości co do okresu praktyki powinna rozstrzygać na korzyść wnioskodawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 20 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 8b ustawy z 15.12.2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa - dalej u.s.z.a., tytuł rzeczoznawcy budowlanego może być nadany osobie, która m.in. posiada co najmniej 10 lat praktyki w zakresie objętym rzeczoznawstwem. W ocenie autora pytania z żadnego aktu prawnego nie wynika, aby praktyka rzeczoznawcy rozpoczynała się dopiero po uzyskaniu uprawnień budowlanych. Zgodnie z art. 7 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a., organy administracji publicznej podejmują wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy,mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli. Zasada ta znajduje rozwinięcie w dalszych przepisach, między innymi w art. 77 § 1 k.p.a., zgodnie z którym organ administracji publicznej winien w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzeć cały materiał dowodowy. Z kolei w myśl art. 80 k.p.a. udowodnienie danej okoliczności ma nastąpić na podstawie całokształtu materiału dowodowego. Ponadto od 1.06.2017 r. do k.p.a. ustawą z 7.04.2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw został dodany art. 7a k.p.a., zgodnie z którym, jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść wnioskodawcy, chyba że sprzeciwiają się temu sporne interesy stron albo interesy osób trzecich, na które wynik postępowania ma bezpośredni wpływ. Dodatkowo, jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie upoważnienia, a w tym zakresie pozostają niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego,wątpliwości są rozstrzygane na korzyść strony – zob. art. 81a § 1 k.p.a.

Czy procedując wniosek o nadanie tytułu rzeczoznawcy komisja kwalifikacyjna wszelkie wątpliwości co do okresu praktyki objętej rzeczoznawstwem powinna rozstrzygać na korzyść wnioskodawcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX