Czy prezydent miasta może zobowiązać podmiot do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko, jeżeli obsuwanie ziemi powoduje uszkodzenie budynku mieszkalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na szczycie wzniesienia znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Poniżej wzniesienia inwestor posiada działki będące obecnie działkami zielonymi niezabudowanymi i graniczy ze wskazaną działką znajdującą się na szczycie wzniesienia. Inwestor, wykonując drogę dojazdową od strony istniejącego budynku mieszkalnego, ściął skarpę w taki sposób, że powstała pionowa ściana o wysokości ok. 4 m. Właściciele budynku skarżą się, że ścięcie skarpy powoduje obsuwanie się ziemi, przekrzywienie słupa energetycznego i może doprowadzić do uszkodzenia budynku mieszkalnego. Organ nadzoru budowlanego, do którego zgłoszono sprawę nie podjął żadnych działań gdyż stwierdził, że prace te nie są robotami budowlanymi, a inwestor nie uzyskiwał dotychczas żadnych decyzji budowlanych oraz nie wykonywał żadnych innych robót poza ścięciem powyższej skarpy.

Czy prezydent miasta ma możliwość podjęcia działania w opisanej sprawie, np. wydać decyzję na podstawie art. 362 i art. 363 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś.?

Czy właściciel budynku mieszkalnego powinien zaskarżyć inwestora do sądu powszechnego z powództwa cywilnego na podstawie art. 144 i art. 147 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny - dalej k.c.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX