Czy prawo do świadczenia wychowawczego uchylić od października (niepodzielne) czy od września (miesiąca wydania postanowienia ustalającego miejsce zamieszkania dzieci)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 23 października 2021 r.

PYTANIE

Pani X zostało przyznane świadczenie wychowawcze na troje dzieci od 1.06.2021 do 31.05.2022. Rodzice dzieci są rozwiedzeni. W lipcu ojciec mieszkający w innej gminie poinformował tutejszy Organ, iż dwoje starszych dzieci przebywa u niego i nie zamierzają wracać do matki. Dołączył dowody zakupionych na rzecz dzieci artykułów. Jednocześnie złożył wnioski o świadczenia na nie w miejscu swego zamieszkania. Z uwagi na sytuację wszczęte zostało postępowanie w sprawie dalszej wypłaty świadczeń matce. W złożonym oświadczeniu stwierdziła ona, że centrum życiowe dzieci jest w jej miejscu zamieszkania, ona realizuje ich potrzeby, zapewnia opiekę i wychowanie, a sytuacja jest przejściowa. Poza tym w mocy pozostawało nadal prawomocne postanowienie sądu ustalające miejsce zamieszkania dzieci przy matce. Z analizy dokumentacji w sprawie wynika, że rodzice są w konflikcie. Najmłodsze dziecko nadal mieszka z matką. Postępowanie zostało umorzone, a świadczenia wypłacone. We wrześniu ojciec przedstawił postanowienie sądu wydane w trybie zabezpieczenia, na mocy którego na czas trwania postępowania ustalono miejsce pobytu dwojga dzieci przy ojcu. Ponownie wszczęto postępowanie, gdyż zarówno sytuacja faktyczna, jak i prawna dzieci uległa zmianie.

Czy prawo do świadczenia wychowawczego uchylić od października (niepodzielne) czy od września (miesiąca wydania postanowienia ustalającego miejsce zamieszkania dzieci)?

Czy w powyższej sprawie świadczenia, które wypłacono matce za okres sierpień - październik są nienależnie pobrane?

Ojciec oczekuje przyznania ich za ten okres na złożony przez siebie wniosek, a organ właściwy ze względu na jego miejsce zamieszkania uzależnia to od naszego stanowiska.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX