Czy prawidłowo na potrzeby obliczania poziomów na podstawie rozporządzenia w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych stosuje się ilości wynikające z KPO?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 13 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jako instalacja komunalna wnioskujemy do recyklerów o dokumenty DPR. W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 17 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi - dalej r.s.w.z.m.o.p. na dokumencie DPR widnieje ilość odpadów po odliczeniu "zanieczyszczeń". Oznacza to, że na DPR ilość odpadów poddana recyklingowi jest mniejsza np. o 15% niż ilość widniejąca na KPO. Do obliczania poziomów recyklingu wynikających z r.s.w.z.m.o.p. wprowadzający produkty w opakowaniach posługuje się ilościami widniejącymi na DPR.

Czy prawidłowe jest podejście, że na potrzeby obliczania poziomów na podstawie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych - dalej r.s.o.p. stosuje się ilości wynikające z KPO?

Jako instalacja przekazujemy dane do firm odbierających odpady komunalne, a te z kolei przekazują te dane gminie. Zgodnie z § 5 ust. 2 r.s.o.p. masę odpadów komunalnych poddanych recyklingowi można obliczać na wyjściu z procesu sortowania, jeżeli: odpady po sortowaniu zostaną następnie poddane recyklingowi. Instalacja sortuje odpady w procesie R12, a następnie sprzedaje surowce do recyklera wystawiając KPO. Do poziomów recyklingu odpadów komunalnych wliczamy ilości z KPO a nie z DPR. Dodatkowo instalacja nie ma obowiązku wnioskowania o DPR.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX