Czy pracownikowi tymczasowemu nie można powierzać wykonywania żadnej pracy pracy z substancją chemiczną sklasyfikowaną jako niebezpieczną, nawet jeśli jest to ogólnodostępny środek czyszczący?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 19 listopada 2021 r.
Autor odpowiedzi: Milczarek Kamila
Odpowiedzi udzielono: 31 października 2020 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 8 ust.1 ustawy ustawa z 9.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1563) - dalej u.z.p.t. pracownikowi tymczasowemu nie może być powierzone wykonywanie na rzecz pracodawcy użytkownika pracy szczególnie niebezpiecznej w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 Kodeksu pracy. Zgodnie z rozdziałem 6 wydanego na tej podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. poz. 1650 ze zm.), w § 91  zostały zdefiniowane prace uznane jako prace szczególnie niebezpieczne.

Czy firma świadcząca np. usługi utrzymania czystości w budynkach, której pracownicy wykorzystują środki do utrzymania czystości powierzchni, np. do podłóg, armatury sanitarnej, może zatrudnić pracowników tymczasowych?

Czy istnieje możliwość powierzenia jakichkolwiek czynności pracownikowi tymczasowemu, podczas których tylko sporadycznie będzie wykorzystywał substancję chemiczną sklasyfikowaną jako niebezpieczną (nawet, jeśli to będzie substancja powszechnego użytku wykorzystywana ogólnie w procesie produkcyjnym typu środki do mycia)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX