Czy pracownikowi, który otrzymuje świadczenia chorobowe, należy wypłacić dodatek emerytalny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 27 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W regulaminie wynagradzania pracowników niepedagogicznych wpisano, że pracownik który posiada status emeryta i który pisemnie zadeklarował wolę i termin rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę przyznaje się dodatkowe wynagrodzenie emerytalne niezależnie od przeszeregowania związanego z uruchomieniem środków na podwyższenie wynagrodzeń. Dodatkowe wynagrodzenie wypłaca się od momentu zawarcia przez pracownika stosownego porozumienia na piśmie. Porozumienie zostało z pracownikiem zawarte w lutym 2021 r. Pracownik przed przyznaniem tego świadczenia zachorował, pracodawca ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego nie uwzględnił dodatku (który został przyznany dopiero w lutym 2021 r.). Pracownik nadal w ciągu przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym i otrzymuje świadczenie naliczone uprzednio (tj. bez owego dodatku)

1. Czy pracodawca w takiej sytuacji powinien ponownie przeliczyć podstawę świadczenia chorobowego?

2. Czy też pracodawca powinien wypłacać dodatkowe świadczenie emerytalne obok świadczeń chorobowych? W zapisach regulaminu brak jest jakichkolwiek zapisów odnośnie tego co dzieje się z tym dodatkiem w sytuacji choroby pracownika?

3. Czy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi dodatek emerytalny (pracownik cały czas choruje, świadczenie przyznano w lutym 2021 r, a pracodawca nie wypłaca go ani w podstawie świadczeń chorobowych- ani obok tych świadczeń- czyli pracownik pomimo przyznania dodatku- nie otrzymuje go w ogóle).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX