Czy pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może pełnić świąteczny dyżur domowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brząkowski Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik z ponad 15-letnim stażem, kierownik wydziału, złożył w dziale kadr orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na stałe. Pracownik jest w przedemerytalnym okresie chronionym zgodnie z art. 39 k.p. i na emeryturę może przejść najwcześniej w grudniu 2017 r. Praca w podstawowym systemie czasu pracy. Praca trwa od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-13.30. Przeciętna tygodniowa norma czasu pracy w przeciętnym 5-dniowym tygodniu pracy wynosi 35 godzin. Dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godzin.

Czy ww. pracownik może pełnić świąteczny dyżur domowy tj. w niedziele i święta w godzinach 7.00-19.00, a w przypadku awarii pracować w godzinach nadliczbowych, nadzorując podległych pracowników, również w porze nocnej?

Czy ww. pracownik może sprawować funkcję kierownika (posiada swojego zastępcę) w związku z zastosowaniem czasu pracy dla niepełnosprawnych a nienormowanym czasem pracy osoby zarządzającej?

Czy powyższych regulacji dotyczących czasu pracy niepełnosprawnych nie stosuje się jednak gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę?

Czy w ww. sytuacji pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX