Czy pracownik socjalny przeprowadzający rodzinny wywiad środowiskowy na wniosek organu wypłacającego świadczenie wychowawcze, powinien w kwestionariuszu tego wywiadu zawrzeć swoje wnioski i ocenę sytuacji rodziny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 30 czerwca 2021 r.

PYTANIE

Jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony i spisany rodzinny wywiad środowiskowy w przypadkach, o których mowa w art. 15 u.p.p.w.d.?

Czy pracownik socjalny przeprowadzający rodzinny wywiad środowiskowy na wniosek organu wypłacającego świadczenie wychowawcze, powinien w kwestionariuszu tego wywiadu zawrzeć swoje wnioski i ocenę sytuacji rodziny?

Czy pracownik socjalny w kwestionariuszu powinien jednoznacznie wskazać, czy w jego ocenie, dana osoba marnotrawi wypłacane świadczenie wychowawcze (bądź sprawuje / nie sprawuje opieki nad dzieckiem)?

Na niektórych szkoleniach wskazywano, iż pracownicy socjalni powinni unikać wyrażania w kwestionariuszu rodzinnego wywiadu środowiskowego swoich ocen sytuacji oraz wniosków, dlatego często w punktach 2 (ustalenia pracownika socjalnego...) i 4 (wnioski pracownika socjalnego...) części IX kwestionariusza jest napisane niemal to samo (tj. opis sytuacji rodziny i wskazane, co podała Strona w oświadczeniu). Zdarza się, że wywiad nie zawiera odniesienia, czy świadczenie wychowawcze jest marnotrawione albo jest napisane, że nie można tego stwierdzić.

Czy mając tak przeprowadzony wywiad, z którego nie wynika wprost, że świadczenie wychowawcze jest marnotrawione bądź dana osoba nie sprawuje faktycznie opieki nad dzieckiem, to organ wypłacający świadczenie wychowawcze powinien sam wyciągnąć wnioski i dokonać oceny na podstawie tego, co jest napisane w kwestionariuszu wywiadu (pomimo, że sam go nie przeprowadzał)?

Czy jednak należy zwrócić się do pracownika socjalnego o uzupełnienie kwestionariusza wywiadu?

Nadmieniam, iż wzywanie Stron do wyjaśnień w przypadku wątpliwości, co do sprawowania opieki nad dzieckiem, czy właściwego wydatkowania świadczenia nie zawsze jest wystarczające (rzadko która Strona przyzna się, że marnotrawi świadczenie).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX