Czy pracownik socjalny powinien przedstawiać legitymację służbową, nawet jeśli nie jest przeprowadzany wywiad środowiskowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 listopada 2021 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 2 maja 2019 r.

PYTANIE

Do OPS wpłynęło zgłoszenie o potrzebie interwencji w sprawie osoby starszej, która może wymagać wsparcia. W tym okresie panowała ujemna temperatura, osoba starsza dzień wcześniej spacerowała zziębnięta i nie mogła się dostać do mieszkania, w którym zamieszkuje z synem z powodu braku klucza, zaczepiała osoby postronne i prosiła o pomoc. W związku z tym, dwóch pracowników OPS udało się do miejsca zamieszkania, w którym spotkało syna. Pracownicy przedstawili się i powiedzieli, gdzie pracują. Zostali wpuszczeni do domu, wcześniej odwiedzali już tą rodzinę, ale w trakcie wyjaśnienia celu wizyty doszło do nieprzyjemnej sytuacji spowodowanej znacznym wzburzeniem syna starszej Pani i pracownicy postanowili wyjść z mieszkania w sumie nie przeprowadzając czynności służbowych. Pan zarzuca pracownikom, że nie wylegitymowali się, nie podali podstawy prawnej, że naruszyli jego mir domowy itd.

1. Czy pracownik socjalny w każdym przypadku powinien w pierwszej kolejności przedstawiać legitymację służbową, nawet jak nie jest przeprowadzany wywiad środowiskowy (nie zawsze w trakcie wizyty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy)?

2. Czy pracownik socjalny powinien wcześniej poinformować o swojej wizycie nawet w sytuacji wymagającej pilnej interwencji?

3. Czy powoływanie się w takiej sytuacji na przepisy kodeksu postępowania administracyjnego jest właściwe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX