Czy pracownik socjalny ma prawo weryfikować zaświadczenia lekarskie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik socjalny chciał zawrzeć z osobą kontrakt socjalny w kierunku poszukiwania pracy. Osoba jest długotrwale bezrobotna, bez udokumentowanych przeciwwskazać zdrowotnych do podjęcia pracy. Ma pełnoletnią wspólnie zamieszkałą córkę. Mieszka również ze swoją 70-letnią matką, która jak oświadcza prowadzi odrębne gospodarstwo domowe. Strona od 2006 roku jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku.

Strona odmówiła podpisania kontraktu socjalnego z uwagi na to, iż nie podoba jej się taka forma aktywizacji oraz oświadczyła, że ze względów zdrowotnych nie może podjąć,,jakiejkolwiek pracy". Nadmienić należy, że Strona nie podejmuje samodzielnie żadnych działań w kierunku podniesienia własnych kompetencji. Posiada średnie wykształcenie, a pragnie pracować na stanowisku biurowym. Zobowiązano Stronę w wezwaniu, nie w kontrakcie, do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia.

Jednak czy było to właściwe posunięcie?

Czy pracownik socjalny ma prawo weryfikować zaświadczenia lekarskie?

Czy jeśli osoba wywiąże się z dostarczenia jakiegokolwiek zaświadczenia lekarskiego, np. o występowaniu chorób przewlekłych, to czy pracownik socjalny ma mimo wszystko prawo odmówić zasiłku okresowego Stronie ze względu na brak współdziałania, z uwagi na to, że nie podpisała kontraktu?

Czy jednak zobowiązać należy stronę do orzekania o niepełnosprawności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX