Czy pracownik może korzystać z kosztów autorskich?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 28 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Bardzo proszę o pomoc przy wyjaśnieniu zapisów ostatnio opublikowanej Interpretacji ogólnej (Nr DD3.8201.1.2018, z 15.09.2020 r.) Ministerstwa Finansów w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego.

Czy w sytuacji, gdy honorarium jest wyodrębniane z wynagrodzenia zasadniczego, a jego wysokość jest uzależniona od zgłoszonych w danym miesiącu przez pracownika dzieł oraz dni nieobecności, to poniższy fragment ma w tym przypadku zastosowanie, czy dotyczy innej sytuacji?

Oczywiście do wynagrodzenia chorobowego ani zasiłku chorobowego 50% KUP nie są zastosowane) "(…) W związku z tym nie ma przeszkód, aby koszty te pracodawca lub inny podmiot uwzględniał również przy wypłacie tego rodzaju wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik lub wykonawca umowy cywilnoprawnej (kontraktu) przebywał na urlopie, czy też na zwolnieniu lekarskim, gdyż wynagrodzenie to również może mieć charakter częściowej wypłaty należnego honorarium."

Czy w związku z poniższym fragmentem interpretacji, do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe bądź do premii regulaminowej pracodawca może uwzględnić 50% KUP?

"(...) Na podstawie art. 12 ust. 1 PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych."

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX