Czy pracownik, który wskutek wypadku przy pracy stał się osobą niepełnosprawną jest pracownikiem szczególnie chronionym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brząkowski Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 24 marca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka zatrudnia pracownika, który w roku 2005 r. miał wypadek przy pracy. Komisja wypadkowa ustaliła, że przyczyną wypadku była awaria technologiczna (a zatem pracownik nie spowodował wypadku). Pracodawca kontynuował zatrudnienie pracownika na stanowisku, które odpowiadało jego możliwościom zdrowotnym przez okres od 2005 r. do dzisiaj. Po wypadku pracownik uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności (wydane w dniu 14 grudnia 2010 r., wynika z niego, że niepełnosprawność istnieje od 2005 r., natomiast ustalony stopień niepełnosprawności - umiarkowany - datuje się od 6 listopada 2007 r.). Obecnie pracodawca musi dokonać zmian organizacyjnych, w związku z czym stanowisko naszego pracownika ulegnie likwidacji. Nie ma innego stanowiska, na którym może pracować ten pracownik, ze względu na jego ograniczenia stanu zdrowia (przeciwwskazania lekarskie). Pracodawca ma zamiar rozwiązać umowę o pracę (wypowiedzenie), jednak ma wątpliwości w zw z art. 14 u.r.z.n.

Czy jest to osoba szczególnie chroniona?

Jeżeli tak, to czy w związku z tym można rozwiązać umowę o pracę z powodów ekonomicznych, reorganizacji (likwidacja stanowiska pracy z przyczyn organizacyjnych, ekonomicznych)?

Jak długo pracodawca jest zobowiązany utrzymywać stanowisko pracy przystosowane do wymogów dla osoby niepełnosprawnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX