Czy pracownicy OPS mający dostęp do akt podatkowych i informacji w nich zawartych, powinni złożyć przyrzeczenie o zachowaniu tajemnicy skarbowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 20 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dostęp do akt podatkowych i informacji w nich zawartych jest objęty tajemnicą skarbową zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej.

W myśl art. 299 § 1 ordynacji podatkowej - organy podatkowe udostępniają informacje zawarte w aktach spraw podatkowych, z wyłączeniem informacji określonych w art. 182 ordynacji podatkowej, organom i osobom wymienionym w art. 298 ordynacji podatkowej oraz udostępniane są m.in. OPS w zakresie prowadzonych postępowań o świadczenia z pomocy społecznej. Do przestrzegania tajemnicy zobowiązane są podmioty wymienione w art. 294, wśród których nie jest wymieniony ośrodek pomocy społecznej /cus/.

Pytanie wobec powyższego, dotyczy postępowania z dokumentami wpływającymi do OPS z klauzulą tajemnica skarbowa.

Czy pracownicy OPS mający dostęp do akt podatkowych i informacji w nich zawartych, powinni złożyć przyrzeczenie o zachowaniu tajemnicy skarbowej?

Czy informacje te, po ich wykorzystaniu, powinny być wyłączane na podstawie stosownej adnotacji z akt sprawy i przechowywane w specjalnie przystosowanych do tego celu kasach, szafach pancernych lub w urządzeniach służących ochronie informacji niejawnych o klauzuli "poufne", którym na podstawie odrębnych przepisów przyznano certyfikaty lub świadectwa kwalifikacyjne?

Bardzo proszę o odpowiedź, bo do tej pory informacje te, po zarejestrowaniu przez nasz sekretariat przekazywane są pracownikom socjalnym i dołączane do wywiadów środowiskowych jako dowód w postępowaniu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX