Czy pracodawca zatrudniający strażnika straży gminnej może obciążyć go kosztami szkolenia podstawowego oraz umundurowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegorczyk Maja
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w umowie o pracę w charakterze strażnika straży gminnej pracodawca może zawrzeć paragraf, mówiący o tym, że jeżeli pracownik zwolni się przed upływem określonego czasu (np. 18 miesięcy), w trakcie którego pracodawca poniósł określone koszty związane z przysposobieniem pracownika, ten zobowiązany jest do ich zwrotu. Zatrudniając pracownika (strażnika) pracodawca zgodnie z treścią art. 25 ust. 1 u.s.g. zobowiązany jest w okresie 12 miesięcy skierować go do odbycia szkolenia podstawowego. Z uwagi na fakt, iż strażnik podczas wykonywania czynności służbowych jest obowiązany nosić mundur, legitymację służbową, znak identyfikacyjny oraz emblemat gminy pracodawca musi ponieść koszty związane z jego umundurowaniem. Dodatkowo, z uwagi na wykonywanie czynności związanych z kontrolą ruchu drogowego pracodawca kieruje strażnika na szkolenie kierowców pojazdów uprzywilejowanych lub przewożących wartości pieniężne. Koszty przysposobienia pracownika (strażnika) wynoszące około 5000 złotych ponoszone w całości przez pracodawcę przepadają w przypadku wypowiedzenia przez pracownika umowy o pracę.

Czy w związku z tym pracodawca, aby zabezpieczyć swoje interesy ma możliwość zawarcia w umowie o pracę tzw. klauzuli lojalnościowej by zobowiązać pracownika do pozostania w zatrudnieniu przez określony okres, pod rygorem zwrotu poniesionych przezeń kosztów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX