Czy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi prowizję za sprzedaż, której dokonał przed chorobą, a z której należności spłynęły już w czasie kiedy przebywał na chorobowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba na umowie o pracę otrzymuje wynagrodzenie zawierające wynagrodzenie minimalne oraz wynagrodzenie prowizyjne - podlegający składkom dodatkowy składnik wynagrodzenia wyliczany od uzyskanych efektów pracy. Prowizja naliczana jest od obrotu netto za zapłacone w terminie faktury sprzedaży za okres jednego miesiąca. Prowizja wypłacana jest wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. Termin wypłaty wynagrodzenia - do 10 dnia następnego miesiąca. Pracownik dokonał sprzedaży w miesiącach styczeń, luty, marzec- należności wpływają zależnie od terminu płatności jaki posiada dany klient. Może to być 14, 30, 60 a nawet 90 dni. Zapłacone przez klientów należności w danym miesiącu np. w styczniu za faktury (dotyczące sprzedaży w ubiegłych miesiącach) wpływają na wysokość prowizji w tym miesiącu i pracownik otrzymuje ją wraz z wynagrodzeniem zasadniczym w terminie do 10. lutego. Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 8 miesięcy. Do zasiłku chorobowego wlicza się średnia z 12 miesięcy - wliczona jest w to premia.

Czy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi prowizję za sprzedaż, której dokonał przed chorobą, a z której należności spłynęły już w czasie kiedy przebywał na chorobowym?

Czy powinien uzupełnić wynagrodzenie pracownikowi o premię, którą wypracował przed chorobą?

Czy nie ma takiego obowiązku w związku z tym, że do zasiłku wliczana jest średnia także z premii?

Czy w przypadku, gdy pracodawca nie ma takiego obowiązku, to czy powinien rozpocząć wypłatę prowizji po powrocie pracownika z należności, które spływają od momentu powrotu do pracy (mimo, że sprzedaży dokonała osoba, która go zastąpiła) z uwagi na to, że przed chorobą również prowizja była wypłacana w momencie spływu należności ze sprzedaży?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX