Czy pracodawca powinien imiennie wskazać osoby wyznaczone do udzielania pierwszej pomocy, jeżeli w zakładzie pracy wszyscy pracownicy posiadają przeszkolenie w zakresie jej udzielania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 19 listopada 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 13 grudnia 2014 r.

PYTANIE

Czy dyrektor domu pomocy społecznej powinien wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach?

W domu pomocy społecznej dyrektor nie wyznaczył pracowników do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, nie ma odrębnej procedury w zakresie bhp, ale z wyjaśnień dyrektora wynika, iż pierwszej pomocy udzielają pielęgniarki, które posiadają kwalifikacje zawodowe i pracują w systemie zmianowym po 12 godzin dziennie. W związku z czym przez 24 godziny na dobę są osoby wykwalifikowane, które udzielają pierwszej pomocy. Ponadto zatrudnieni w domu opiekunowie oraz pracownicy socjalni mają ukończony kurs pierwszej pomocy.

Czy aby spełnić wymóg przepisu art. 2091 k.p., powinno być w domu pomocy społecznej odrębne, formalne wyznaczenie pracowników do udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach?

Czy zatrudnione w domu pomocy społecznej pielęgniarki (mgr pielęgniarstwa) wyznaczone do udzielania pierwszej pomocy zgodnie z art. 2091 k.p., powinny posiadać dodatkowo zaświadczenie o ukończeniu kursu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej?

Czy dom pomocy społecznej powinien posiadać instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy i dodatkowo instrukcje stanowiskowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX