Czy pracodawca obowiązany do comiesięcznych wpłat na PFRON wlicza do stanu zatrudnienia - pracownika samorządowego, który został zawieszony na podstawie art. 97 ust. 3 u.s.g. i otrzymuje wynagrodzenie gwarantowane na podstawie art. 81 k.p.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy pracodawca obowiązany do comiesięcznych wpłat na PFRON wlicza do stanu zatrudnienia pracownika samorządowego, który został zawieszony na podstawie art. 97 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i otrzymuje wynagrodzenie gwarantowane na podstawie art. 81 kp?

Jednostka budżetowa zatrudniająca co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązana prawidłowo wyliczać stan zatrudnionych pracowników ogółem oraz dokonywać miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, wyliczając miesięczny stan zatrudnienia na potrzeby wpłat na PFRON, do liczby zatrudnionych pracowników nie wlicza się osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz osób niebędących osobami niepełnosprawnymi zatrudnionych: 1) na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego; 2) przebywających na urlopach rodzicielskich 3) przebywających na urlopach wychowawczych; 4) nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej; 5) będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy; 6) nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego; 7) przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy.

Jak z kolei wygląda sytuacja z pracownikiem, który został zawieszony.

Czy należy wliczać go do liczby zatrudnionych pracowników czy pominąć, a jeżeli pominąć, to na jakiej podstawie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX