Czy pracodawca musi uzyskać zgody na przetwarzanie danych osób bliskich pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegorczyk Maja
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Każdy pracownik ma prawo wskazać pracodawcy osobę kontaktową, którą należy zawiadomić w razie wypadku przy pracy.

Czy przyjmując takie oświadczenie od pracownika, zawierające dane kontaktowe osoby wskazanej przez niego, należy: 1) wykonać obowiązek informacyjny wobec tej osoby, lub odebrać od pracownika oświadczenie, że wypełnił on ten obowiązek w imieniu pracodawcy; 2) zbierać zgody na przetwarzanie danych od osoby wskazanej przez pracownika, jako element niezbędny przy wskazywaniu przez pracownika takiej osoby kontaktowej; 3) przyjąć, że pracownik poinformował wskazana przez siebie osobę o przekazaniu jej danych kontaktowych pracodawcy i nie zbierać zgody ani nie wysyłać klauzuli informacyjnej do wskazanej przez pracownika osoby?

W pewnych przypadkach przesłanie takiej klauzuli informacyjnej nie będzie możliwe - np. pracodawca otrzyma jedynie takie informacje jak imię, nazwisko i numer telefonu, bez adresu korespondencyjnego.

W przypadku, gdyby zachodziła jednak konieczność wykonania obowiązku, jaka będzie podstawa prawna pozyskania takich danych?

Czy wskazanie przez pracownika osoby do powiadomienia w razie wypadku powinno być w formie odrębnego oświadczenia, czy może być częścią formularza wypełnianego podczas przyjmowania pracownika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX