Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę lub jej warunki pracownicy w okresie ochrony przedemerytalnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 14 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Pracownica w wieku około 57 lat, która nabyła ochronę przedemerytalną w grudniu 2019 r. jest zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. analityki rynku sprzedaży. Jest to jedno z kluczowych stanowisk dla przygotowywania właściwych prognoz sprzedażowych i szacowania danych biznesowych dla firmy. Od około roku obserwujemy coraz częstsze okresy przebywania tej pracownicy na zwolnieniach lekarskich. W ostatnim okresie pracownica angażuje się mniej w swoje obowiązki, ma mniejszą wydajność, tłumaczy się coraz częściej że nie wykona pewnego rodzaju zadań bo nie wie jak, nie potrafi, nie jest to w zakresie obowiązków jej stanowiska itd. Wielokrotnie w ostatnim okresie podkreślała już że jest chroniona, że ma świadomość swoich praw, że musi bardziej skoncentrować się na sprawach osobistych i rodzinnych, więc jej absencje mogą być coraz częstsze. Odmówiła też przekazania dostępów do istotnych baz danych na czas jej nieobecności w pracy.

Jakie możliwości przeorganizowania pracy ma w tej sytuacji pracodawca?

Czy może zlikwidować to stanowisko i zwolnić pracownicę, aby utworzyć nowe o innym zakresie, zatrudniając nową osobę?

W jakich okolicznościach pracodawca mógłby zmienić warunki pracy takiej pracownicy powierzając jej inne stanowisko?

Czy jeżeli pracownica nadal nie będzie wykonywała właściwie swoich zadań i opóźniała wykonywanie poleceń służbowych, to pracodawca może wypowiedzieć jej umowę w trybie dyscyplinarnym na podstawie art. 52 k.p.?

Czy zwolniona pracownica może domagać się w sądzie pracy przywrócenia do pracy podnosząc zarzut, że zwolnienie z pracy było niezgodne z prawem? 

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX