Czy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, który często przebywa na zwolnieniu lekarskim?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik przebywa ponad 2 miesiące na zwolnieniu lekarskim, które wystawiane są na okresy 5-14 dniowe i często nie obejmują dni wolnych od pracy (tak więc nie ma nieprzerwanej nieobecności spowodowanej chorobą dłuższej niż 23 dni). Obecnie wpłynęło kolejne zwolnienie, ale nie obejmuje ono jednego dnia roboczego (poniedziałku). Pracownik do końca tego dnia nie zgłosił, że chce skorzystać z urlopu na żądanie w tym dniu i w żaden sposób go nie usprawiedliwił, do chwili obecnej nie kontaktuje się z pracodawcą (w zwolnieniu: może chodzić).

Czy w takim wypadku należy wysłać pismo i poinformować pracownika, że ten dzień traktowany jako nieobecność nieusprawiedliwiona niepłatna i będzie potrącony z wynagrodzenia czy też należy poczekać z tym pismem do jego powrotu do pracy?

Dodatkowo, w czasie jego nieobecności okazało się, że nie wykonywał należycie swoich obowiązków i inny pracownik będzie musiał wykonać prace mu powierzone. Pracodawca rozważa zwolnienie dyscyplinarne pracownika, zwłaszcza że w ciągu poprzednich lat też miał dużą absencję, zwykle na okresy 5-20 dniowe.

Czy takie powody są wystarczające powody do rozwiązania umowy czy też musimy czekać na powrót pracownika do pracy i na złożenie przez niego wyjaśnień?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX