Czy pracodawca może przechowywać kopie wydanego skierowania na badania w części A akt osobowych pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 28 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Pracodawca przed zatrudnieniem pracownika kieruje go do lekarza medycyny pracy na wstępne badania lekarskie na konkretne stanowisko i wystawia mu skierowanie na badania lekarskie. Na druku skierowania na badania jest napisane, że wydaje się je go w dwóch egzemplarzach - jeden otrzymuje pracownik, drugie trafia do lekarza medycyny pracy. W rozporządzeniu w sprawie dokumentacji pracowniczej wskazano, że w części A akt osobowych przechowujemy skierowania na badania lekarskie i orzeczenie lekarskie.

Czy w związku z tym w części A akt osobowych tego pracownika pracodawca ma zostawić sobie kopie wydanego skierowania czy oryginał?

Lekarz medycyny pracy wydaje orzeczenie lekarskie pracownikowi w dwóch egzemplarzach - jedno jest napisane długopisem (oryginał), drugi egzemplarz na druku kalkującym (kopia).

Które orzeczenie lekarskie przyjmowanego pracownika zatrzymuje pracodawca?

Czy wystawiając skierowanie na wstępne badania medycyny pracy prawidłowe będzie wpisanie tylko daty urodzenia przyjmowanego pracownika bez numeru PESEL i bez adresu? Czy lekarz medycyny pracy może sobie sam dane te uzupełnić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX