Czy pracodawca może dokonać korekty stanu zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego, przed terminem przekazania drugiej raty środków na konto ZFŚS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zawadzka-Filipczyk Paulina
Odpowiedzi udzielono: 19 lipca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z dniem 1 września 2016 r. firma X przekazuje w trybie art. 231 k.p. 113 pracowników do innej spółki, która z mocy prawa staje się pracodawcą tych osób. W związku z powyższym firma " X "zobligowana jest do rozliczenia i przekazania pozostałych środków naliczonego za 8 miesięcy odpisu do spółki przejmującej "Y".

Czy można skorygować przeciętną liczbę zatrudnionych na dzień 30 września 2016 r., tj. po odjęciu pracowników przejętych w trybie art. 231 k.p?

W rozporządzeniu MPiPS w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mowa jest tylko o skorygowanie odpisu na ZFŚS zgodnie ze stanem na dzień 31 grudnia danego roku. Problem jest w tym, że do końca września 2016 r. zgodnie z art. 6 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych firma X powinna przekazać na konto socjalne 25% naliczonego na początku roku, w oparciu o planowaną liczbę zatrudnionych odpisu na ZFŚS. Firma X oczywiście może przekazać tą wartość jednak istnieje obawa, że środki zwiększą środki konta socjalnego i zostaną spożytkowane, natomiast po rozliczeniu na koniec roku odpisu według rzeczywistej liczby pracowników okaże się brak środków na koncie socjalnym.

Jak należy postąpić w sytuacji, kiedy po rozliczeniu środków na koncie socjalnym firmy X na koniec roku pokaże się brak środków, tj. wydano więcej środków jak było na koncie socjalnym i powstanie saldo minusowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX