Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej, jeśli odszkodowanie z polisy w pełni finansowanej przez pracodawcę przewyższa jej wysokość?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownica była zatrudniona w zakładzie pracy ponad 10 lat, ale krócej niż 15 lat. Pracownica zmarła. Zakład pracy opłacał ze swoich środków obrotowych za pracownicę składkę na ubezpieczenie na życie. Polisa ubezpieczeniowa przewiduje wysokie odszkodowanie na wypadek śmierci pracownika (kilkaset tysięcy złotych). Odszkodowanie na wypadek śmierci pracownika przewyższa prognozowaną odprawę pośmiertną pracownicy. Ponadto pracodawca ze swoich środków obrotowych opłaca ubezpieczenie grupowe dzieci pracowników, które jednak nie obejmuje wypłaty odszkodowania dla dziecka z powodu śmierci rodzica a jedynie wypłatę odszkodowania z powodu śmierci dziecka. Do ewentualnej odprawy pośmiertnej są uprawnieni w równych częściach równych mąż i trójka dzieci pracownicy. Pracownica w polisie ubezpieczeniowej wskazała uposażonych do świadczeń po niej: 30% matka pracownicy oraz 70% mąż pracownicy.

Czy jeżeli wśród uposażonych nie znalazły się dzieci pracownicy, to należy wypłacić im odprawę pośmiertną a mężowi nie?

W jakich kwotach jeżeli przykładowo odprawa łączna (trzykrotność wynagrodzenia) wynosi wysokości łącznej 20.000 zł?

Czy w takim przypadku każde z dzieci powinno otrzymać po 5 000 zł odprawy pośmiertnej, a mąż pracownicy 0 zł odprawy pośmiertnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX