Czy prace wykonywane przez osobę zatrudnioną na stanowisku instruktora–dyspozytora można zaliczyć jako prace o szczególnym charakterze, jeżeli osoba ta tylko częściowo wykonuje czynności wchodzące w zakres prac o szczególnym charakterze?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Dzienisiuk Dorota
Odpowiedzi udzielono: 6 marca 2009 r.

PYTANIE

1. Czy do prac o szczególnym charakterze, o których mowa w z załączniku nr 2 poz. 9 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, tj.: prac kierowców pojazdów uprzywilejowanych, można zaliczyć prace wykonywane przez osoby zatrudnione na stanowisku instruktora - dyspozytora (czyli nie na stanowisku kierowcy), lecz mające w swoim zakresie zadań i obowiązków prowadzenie radiowozu, który został zakwalifikowany jako pojazd uprzywilejowany?

2. Art. 3 ust. 4 ww. ustawy mówi, iż za pracowników wykonujących prace o szczególnym charakterze uważa się pracowników wykonujących po dniu wejścia w życie ustawy ww. prace w pełnym wymiarze czasu pracy.

Czy prace wykonywane przez osobę zatrudnioną w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku instruktora - dyspozytora można ująć w wykazie stanowisk pracy, na których są wykonywane prace o szczególnym charakterze, o którym mowa w art. 41 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, w sytuacji, gdy ta osoba wykonuje czynności wchodzące w zakres prac o szczególnym charakterze (prowadzi pojazd uprzywilejowany), a w części wykonuje inną pracę - niebędącą pracą o szczególnym charakterze (np. likwidacja awarii i wypadków, nadzór pracy ekspedycji, kontrola służby ruchu, torowisk, sieci, prowadzenie kontroli punktualności, zjazdów, wyjazdów, kontrola prędkości, trzeźwości)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX