Czy prace polegające na posadowieniu stacji transformatorowej, wykonaniu linii kablowej 15kV i instalacji rozdzielczej 0,4kV można nazwać instalowaniem, a nie budową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Chruszcz Adrian
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ze względu na zmianę sposobu użytkowania budynku zaszła konieczność zwiększenia elektrycznej mocy przyłączeniowej. Budynek był już użytkowany i nadal będzie, jednak nie jako magazynowy, a usługowy. Inwestor uzyskał warunki przyłączenia, gdzie zarządca sieci zapisał: Przyłączenie obiektu do sieci wymaga: a) w zakresie przyłącza: budowa złącza kablowego SN 15kV b) w zakresie sieci: nie dotyczy c) w zakresie przyłączanych urządzeń, instalacji wnioskodawcy (inwestora): - budowa stacji transformatorowej 15/0,4 kV wnioskodawcy - budowa wewnętrznej linii kablowej 15kV wnioskodawcy od projektowanego złącza kablowego do projektowanej stacji transformatorowej - budowa instalacji rozdzielczej 0,4kV. Na podstawie warunków przyłączenia można stwierdzić, że zarówno stacja transformatorowa, wewnętrzna linia kablowa 15kV, jak i instalacja rozdzielcza 0,4kV są częścią instalacji podmiotu przyłączanego (wnioskodawcy).

Skoro za miejscem rozgraniczenia własności urządzeń (złącze kablowe) urządzenia elektroenergetyczne są już instalacją, to prace polegające na posadowieniu stacji transformatorowej, wykonaniu linii kablowej 15kV i instalacji rozdzielczej 0,4kV można nazwać instalowaniem, a nie budową?

Czy w oparciu o art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud. nie wymaga się pozwolenia na budowę ani zgłoszenia wykonania robót budowlanych polegających na: instalowaniu instalacji elektrycznej składającej się z słupowej stacji transformatorowej 15/0,4kV, instalacji kablowej średniego napięcia 15kV oraz instalacji rozdzielczej niskiego napięcia 0,4kV, które służyć będą zapewnieniu odpowiednich parametrów energii elektrycznej w użytkowanym budynku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX