Czy praca w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu jest pracą w godzinach nadliczbowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 14 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca zatrudnia pracowników w równoważnym systemie czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym (praca dozwolona w niedziele i święta). Norma dobowa czasu pracy wynosi 8 godzin z możliwością wydłużenia czasu pracy do 12 godzin dziennie. Układając harmonogram czasu pracy pracodawca planuje dni pracy z zachowaniem obowiązującego miesięcznego wymiaru czasu pracy. W informacji do umowy widnieje zapis, że dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy jest sobota. Pracodawca ustalając grafik kierował się przepisem art. 147 k.p. i zapewniał łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. I tak w miesiącu lutym 2016 r. (do przepracowania 21 dni / 168 godzin) pracodawca zaplanował pracę w dniach 3-4, 6-7, 11-12, 15-16, 19-20, 23-24, 27-28 po 12 godzin dziennie. Zaplanowana była praca w niedzielę 7 i 28 lutego oraz w soboty 6, 20, 27 lutego. Pracownik przepracował 14 dni / 168 godzin nie wystąpiły nadgodziny. Pracownik nie świadczył pracy w pozostałe 15 dni. Praca wykonana wykonywana była przez pracownika zgodnie z zaplanowanym czasem pracy, nie było konieczności zmian w grafiku. Pracodawca oznaczył dni wolne za pracę w niedzielę i święta.

Czy pracownik winien złożyć wniosek o udzielenie dnia wolnego za rozkładową pracę w sobotę, aby uniknąć oddawania dnia wolnego 1:1,5?

Jeśli tak, to za ile godzin przysługuje dodatek i w jakiej wysokości - 50% czy 100%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX