Czy praca kotła podłączonego do komina, którego część została na skutek awarii zdemontowana, oznacza pracę z naruszeniem warunków pozwolenia zintegrowanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W elektrociepłowni awarii uległ emitor (komin) – z uwagi na wykrytą usterkę zdemontowana została jego część, na skutek czego komin jest krótszy o kilka metrów w stosunku do deklarowanej i zapisanej w pozwoleniu zintegrowanym wartości. O awarii poinformowano dozór techniczny, a spółka podjęła działania zmierzające do odtworzenia uszkodzonej części emitora. Odtworzenie emitora nastąpi w przeciągu kilku miesięcy (po sezonie grzewczym).

Czy praca kotła podłączonego do takiego komina oznacza pracę z naruszeniem warunków pozwolenia zintegrowanego?

Nie ma możliwości zastąpienia produkcji z kotła podpiętego do tego emitora innymi urządzeniami wytwórczymi, a brak jego pracy oznacza niedostarczenie ciepła do mieszkańców miasta. Nie można było przewidzieć awarii emitora (posiadał niezbędne przeglądy techniczne). Ewentualna zmiana pozwolenia zintegrowanego, które by dopuszczało pracę komina o obniżonej wysokości, w czasie najbliższych kilku miesięcy jest niemożliwa do przeprowadzenia, bowiem uruchomienie przetargu na opracowanie wniosku, opracowanie wniosku z obliczeniami rozprzestrzeniania zanieczyszczeń, postępowanie w urzędzie i uzyskanie decyzji to okres, kiedy komin zostanie przywrócony do poprzedniego stanu.

Czy wobec opisanych okoliczności, pracę kotła podpiętego do uszkodzonego emitora i związaną z tym emisję zanieczyszczeń do powietrza można uznać za pracę w stanie wyższej konieczności?

Czy może ona być odpowiedzią na sankcje wynikające z ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX