Czy pozwolenie wodnoprawne powinno obejmować usługę wodną polegającą na poborze wód podziemnych, czy też uzdatnianie wód podziemnych oraz ich dystrybucję?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 14 listopada 2022 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna złożyła wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną tj. pobór wód podziemnych z własnego ujęcia, dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na produkcji wody źródlanej. Ujęcie stanowi istniejąca studnia dotychczas wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa domowego wnioskodawcy - a zatem na potrzeby zwykłego korzystania z wód. Studnia wiercona ma głębokość ok. 20 m i eksploatowana była z wydajnością ok. 0,170 m3/d. Ponieważ głębokość studni nie przekraczała 30 m, a pobór wód nie przekraczał 5 m3/d, to zgodnie z art. 3 pkt 2a ustawy z 9.06.2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr.geol., dla ujęcia nie było wymagane sporządzenie dokumentacji hydrogeologicznej. Wnioskowany pobór wód to 1,6 m3 średnio na dobę, 420 m3/rok i maksymalnie 0,00002 m3/s. W dokumentacji nie ma żadnych informacji na temat jakości, czy też kwalifikacji pobieranej wody.

Czy pozwolenie wodnoprawne powinno obejmować usługę wodną polegającą na poborze wód podziemnych, tak jak wskazał wnioskodawca, czy też uzdatnianie wód podziemnych oraz ich dystrybucję?

Czy w obecnej sytuacji (mając na względzie planowane przeznaczenie pobieranej wody) powinna zostać opracowana dokumentacja hydrogeologiczna?

Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 31.03.2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych - dalej r.n.w.m.ź.s., wody źródlane podlegają ocenie i kwalifikacji rodzajowej zgodnie z wymaganiami, o których mowa w § 3 pkt 1-3 oraz § 4 ust. 1-5. Według § 4 ust. 1 pkt 1 i 3 r.n.w.m.ź.s. ocenę i kwalifikację rodzajową wody przeprowadza się na podstawie dokumentacji hydrogeologicznej i zatwierdzonych zasobów eksploatacyjnych.

Czy powyższe oznacza, że dla każdego ujęcia (bez względu na jego parametry), z którego pobierana i dystrybuowana będzie woda źródlana, należy opracować dokumentację hydrogeologiczną?

Czy przed uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego wnioskodawca powinien uzyskać decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego o uznaniu wody źródlanej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX