Czy pozwolenie wodnoprawne na pobór wody podziemnej powinno zostać wygaszone, a ten zakres zadań uregulowany w pozwoleniu zintegrowanym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 19 września 2018 r.
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2018 r.

PYTANIE

Zakład posiada własne ujęcie wody podziemnej. Na wykonanie ujęcia i pobór wody podziemnej wydano pozwolenie wodnoprawne. W pozwoleniu tak jak w operacie wskazano cel poboru – potrzeby technologiczne zakładu. W decyzji środowiskowej wskazano cele technologiczne i przeciwpożarowe. Obecnie zakład ubiega się o pozwolenie zintegrowane. We wniosku podkreślono, że woda z własnego ujęcia jest pobierana nie tylko na cele technologiczne (instalacja do produkcji papieru – tylko papiernia), ale będzie wykorzystywana również na cele przeciwpożarowe i do podlewania zieleni w obrębie zakładu więc nie ujmują poboru wody w pozwoleniu zintegrowanym. Zakwalifikowano studnię i pobór wody jako instalację pomocniczą, której nie chcą regulować w pozwoleniu zintegrowanym i pozostają z pozwoleniem sektorowym. Woda na cele socjalno-bytowe pracowników dostarczana będzie z wodociągu miejskiego, gdyż woda z własnego ujęcia ze względu na cele jakim ma służyć będzie uzdatniana tylko w wymiarze niezbędnym dla urządzeń technicznych.

Czy wnioskodawca prezentuje właściwe podejście w tej kwestii?

Czy jednak ten pobór wody nie powinien być uregulowany w pozwoleniu zintegrowanym?

Skoro cele przeciwpożarowe też mają służyć tej instalacji, czy podlewanie trawników w obrębie zakładu ma być wystarczającym argumentem do wyłączenia poboru ze zintegrowanego?

Czy nie powinno zostać wygaszone pozwolenie wodnoprawne na pobór wody podziemnej i uregulowanie tego zakresu w pozwoleniu zintegrowanym?

Jakie argumenty przemawiały by za takim podejściem do sprawy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX