Czy pozwolenie wodnoprawne na pobór wody podziemnej może być wydane na większy pobór ilości wody niż zatwierdzone zasoby eksploatacyjne ujęcia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2016 r.

PYTANIE

Do prezydenta miasta wpłynął wniosek na pobór wody podziemnej dla zakładu produkcyjnego w ilości 11,0 m3 na godzinę, podczas gdy wnioskowane w dokumentacji zasoby eksploatacyjne ujęcia wód z utworów czwartorzędowych do zatwierdzenia wynosiły Q = 10 m3 na godzinę - taka też została wydana decyzja zatwierdzająca dokumentację hydrogeologiczną ustalającą zasoby eksploatacyjne w ilości Q = 10 m3 na godzinę przy depresji zwierciadła wody Sc = 0,45 m i Sw = 0,24 m. Wnioskodawca argumentuje wnioskowaną ilość 11 m3 na godzinę, w ten sposób, że w dokumentacji hydrogeologicznej zawarł zapis, że w czasie pracy zakładu pobór wód nie będzie równomierny. Chwilowy rozbiór może być większy i wynosić będzie maksymalnie Q = 18,0 m3 na godzinę (wydajność dopuszczalna otworu). Natomiast z dokumentacji hydrogeologicznej wynika, że przeprowadzono pompowanie dwustopniowe Q1= 5,0 m3 na godzinę przy s1= 0,22 m i Q2 = 9,0 m3 na godzinę przy s1= 0,41 m, i wydajności eksploatacyjnej otworu Q = 10 m3 na godzinę przy depresji zwierciadła wody Sc= 0,45 m.

Czy pozwolenie wodnoprawne na pobór wody podziemnej może być wydane na pobór ilości wody większy niż zatwierdzone zasoby eksploatacyjne ujęcia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX