Czy powstawanie w wyniku przetwarzania odpadu o kodzie 11 01 05* uprawnia do uznania, iż instalacja do rafinacji stanowi instalację do powierzchniowej obróbki metali lub tworzyw sztucznych z zastosowaniem procesów chemicznych lub elektrolitycznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca zamierza przetwarzać odpady o kodach 12 01 04, 12 01 17, 12 01 21. Odpady te na etapie początkowym (przed wprowadzeniem do instalacji do rafinacji) będą w części poddawane spopielaniu indukcyjnemu (proces R4), a w części stopieniu do postaci płynnej w piecu indukcyjnym (proces R4). Następnie płynny metal zostanie poddany działaniu zimnej wody zmieniającej go w granulat. W następnej kolejności popiół i granulat powstałe w procesie przetwarzania indukcyjnego zostaną wsypane do pojemnika z mieszaniną stężonych kwasów solnego i azotowego (wodą królewską) i poddane chemicznemu procesowi rafinacji. Wnioskodawca kwalifikuje przedmiotowe przedsięwzięcie jako instalację do wtórnego wytopu metali nieżelaznych lub ich stopów oraz instalację związaną z przetwarzaniem odpadów (§ 3 ust. 1 pkt 12 i 82 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś.). Pośród odpadów powstających w wyniku przetwarzania wnioskodawca wskazał kwasy trawiące o kodzie 11 01 05* (zużyta woda królewska pozostała po procesie rafinacji). Natomiast zgodnie z katalogiem odpadów źródłem powstawania w/w kodu odpadu jest chemiczna obróbka i powlekanie metali oraz innych materiałów (np. procesy galwaniczne, cynkowanie, wytrawianie, fosforanowanie, alkaliczne odtłuszczanie, anodowanie).

Czy powstawanie w wyniku przetwarzania odpadu o kodzie 11 01 05* uprawnia do uznania, iż instalacja do rafinacji, w której zachodzi chemiczny proces rafinacji, stanowi instalację do powierzchniowej obróbki metali lub tworzyw sztucznych z zastosowaniem procesów chemicznych lub elektrolitycznych (§ 2 ust. 1 pkt 15 lub § 3 ust. 1 pkt 13 r.p.z.o.ś.)?

Czy też nie jest możliwe, aby w wyniku w/w procesów technologicznych powstawały kwasy trawiące o kodzie 11 01 05*, a zatem pod jakim kodem należy zaklasyfikować zużytą wodę królewską pozostałą po procesie rafinacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX