Czy powstały granulat jest produktem czy odpadem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorcy udzielono pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniające przetwarzanie odpadów. W decyzji wymieniono odpady powstające w wyniku eksploatacji instalacji, pośród nich nie znajdują się kody odpadów, które powstawałyby po przetworzeniu (w procesie R3) objętych decyzją. Zgodnie z treścią decyzji materiałem wsadowym instalacji do produkcji granulatu z tworzyw sztucznych są:

·

odpady o kodach 15 01 02, 15 01 05, 07 02 13,

·

produkt uboczny uznany na mocy decyzji Marszałka.

Podczas składania wniosku o udzielenie pozwolenia podmiot odniósł się do warunków utraty statusu odpadów wyszczególnionych w art. 14 ust. 1 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. Zastrzeżono, że finalnie granulat (produkt) powstały w wyniku przetwarzania odpadów (ale też produktów ubocznych), może stanowić podczas stosowania domieszkę w dowolnym stosunku masowym względem innych granulatów, niepowstałych w wyniku przetwarzania odpadów. Podmiot został poproszony przez WIOŚ o sprostowanie, że "granulat powstały w wyniku przetwarzania odpadów o kodach 07 02 13, 15 01 02, 15 01 05 po zakończonym procesie R3 będzie produktem, a nie odpadem. Tym samym nie ma konieczności analizowania przypadku w odniesieniu do art. 14 ust. 1 u.o." Nawiązując do: "zezwolenie na przetwarzanie odpadów powinno uwzględniać rodzaje odpadów, które utracą status odpadów, jeżeli utrata statusu odpadów jest przewidywana oraz szczegółowe warunki utraty statusu odpadów, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 u.o., jeżeli nie zostały określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo rozporządzeniach krajowych". W decyzji odpadowej brak jest jakichkolwiek wytycznych określających warunki utraty statusu odpadu. Brak jest również przepisów unijnych i krajowych regulujące warunki dla granulatów z tworzyw sztucznych.

Czy w BDO w kartach ewidencji odpadów w zakładce "przetwarzane" należy zaznaczyć "utratę statusu odpadu" dla przetwarzanych odpadów czy też nie?

Czy powstały granulat jest produktem czy odpadem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX