Czy powstałe różnice kursowe należy potraktować odpowiednio jako przychód podatkowy (różnice dodatnie) i jako koszt podatkowy (różnice ujemne)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2010 r.

PYTANIE

W umowie określono, że oprócz wynagrodzenia prowizyjnego Spółka A zwraca Spółce B koszty podróży służbowych pracowników Spółki A. Faktury dotyczące tych wyjazdów księgowane są w Spółce A w koszty niepodatkowe. Przychód (w postaci zwrotu kosztów podróży służbowych) również traktowany jest jako niepodatkowy. Zdarzają się jednak sytuacje, że pracownik Spółki A wyjeżdżał za granicę pod koniec miesiąca i nie wszystkie poniesione przez niego wydatki, które zostały zapłacone kartą kredytową były widoczne na rozliczeniu kart visa. W związku z tym, część faktur została zaksięgowana po kursie z dnia poprzedzającego dzień powrotu z delegacji i w takiej wysokości został dokonany zwrot kosztów przez Spółkę B. W momencie, kiedy przyszło rozliczenie kart visa (na koniec następnego miesiąca) powstały różnice kursowe, które nie będą korygować dokonanych i przyszłych rozliczeń pomiędzy Spółkami A i B.

Czy różnice kursowe, które powstały w efekcie wyżej opisanego rozliczenia należy potraktować w spółce A odpowiednio jako przychód podatkowy (różnice dodatnie) i jako koszt podatkowy (różnice ujemne)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX